Toimunud näitused

61. seenenäitus 

07.–17.09.2023

7.–17.09.2023 toimunud Eesti Loodusmuuseumi 61. seenenäitusel ootasid külastajaid rohkem umbes 170 seeneliiki, millest vähemalt pooled on söödavad. Seenenäitust külastas 8577 inimest.

 „Seeni on meie metsades tänavu erakordselt palju, ent mitmed mürgised liigid sarnanevad välimuselt heade söögiseentega. Seega on seenenäitus suurepärane võimalus värskendada oma teadmisi enne metsa minekut,“ ütles Eesti Loodusmuuseumi direktor Heidi Jõks. „Meie vastu on huvi kordades suurem, kui praegune maja ära mahutab. Aga kas Eesti Loodusmuuseumi kauaoodatud uue maja ehitus lähiajal ka algab, sõltub valitsuse järgmiste nädalate otsustest. Kui otsus on positiivne, siis on lootust, et mõne aasta pärast tervitame seenehuvilisi uues ja oluliselt avaramas muuseumis.“

Eesti Loodusmuuseumi bioloog Loore Ehrlich lisas, et iga seenenäitus on erinäoline. „Seeneaastad pole vennad – kui mullu oli äärmiselt kesine seeneaasta ja olime rõõmsad iga pilviku üle, siis tänavu on pilt hoopis teine. Seeni on Eesti metsades rikkalikult ning loodame, et saame pakkuda külastajatele nii tuttavaid liike kui ka põnevaid avastusi,“ sõnas ta.

Seenenäituse ajal olid kohal Eesti Loodusmuuseumi konsultandid, kelle käest saab informatsiooni seente omaduste kohta. „Meie põhiline sõnum on – kui sa pole 100 protsenti kindel, et tegemist on söögiseenega, palun jäta ta metsa. Ükski suutäis pole seda riski väärt,“ rõhutas Loore Ehrlich.

Seenäituse ajal viisid muuseumiõpetajad läbi erinevaid seeneteemalisi haridusprogramme nii lasteaia- kui koolilastele. 

Illar Muul - mees puu otsast

21.03.2023-20.08.2023

Saaremaalt pärit Illar Muul põgenes perega Eestist sõja eest 1944. aastal ning jõudis lõpuks Ameerika Ühendriikidesse. Elu keerdkäigud viisid Muuli sõjaväe teenistusse, kus ta õppis bioloogiks ning sattus troopikasse uurima lendoravaid. Oma töö hõlbustamiseks mõtles ta välja lahenduse, kuidas ehitada puude vahele neid kahjustamata rippteed. Lisaks teadustööle oli Muuli jaoks oluline ka metsade kaitse ning turismi populariseerimine. Kõigis oma tegevustes püüdis ta leida lahendusi, mis aitaksid kaasa ka kohalike kogukondade elu paranadamisele. 

2020. aastal, peale Illar Muuli surma, jõudis tema pärand Eesti Loodusmuuseumisse. Tänaseks on valminud nende põhjatute materjalide alusel esimene näitus, mis tutvustab Illar Muuli inimese ja teadlasena. Näitusel on väljas üle 20 Illar Muuli joonistuse, mis kujutavad erinevaid lendoravate liike. Näituse jaoks said kõik liigid ka eestikeelsed nimetused. Sama palju on väljas ka ajaloolisi fotosid, mis annavad tervikpildi Illar Muuli elust ja tööst. 

Image
Illar Muul - mees puu otsast

Seened läbi lapse silmade

08.09 - 28.11.2022

Kevadel 2022 otsustasime korraliku sügisese seenesaagi garanteerimiseks kuulutada välja laste seenejoonistuste võistluse. Saabunud kuiv sügis näitab, et meie ettenägelikkus on ennast ära tasunud.
Seenejoonistuste võistlusele laekus kokku 63 tööd erinevatest huvi- ja üldhariduskoolidest. Kõik pildid olid väga meeleolukad ning neil oli kujutatud nii äratuntavaid seeneliike kui ka muinasjutulisi seeni. Oli näha, et teema oli lapsi inspireerinud. Žürii töö oli mõistagi sellevõrra keerulisem.

Käesolevale näitusele jõudis 14 parimat võistlustööd ja vaatamist peaks jaguma ka nõudlikumale maitsele. Seene-entusiasti rõõmustavad kindlasti äratuntavad lemmikliigid, vabameelsemat näitusekülastajat fantastilised stseenid metsaelanike argipäevast, mis võivad, aga ei pruugi põhineda tõestisündinud lugudel.

Image

Seenenäitus 60

8. -18. 09.2022

Esimene seenenäitus leidis Eesti Loodusmuuseumis aset juba 1946. aastal ning mõningate pausidega rõõmustas sel korral publikut juba 60. korda. Juubelinäitusel said külastaja piiluda seenenäituse korraldamise telgitagustesse läbi aegade ning kuulata muuseumi audiogiidi vahendusel praeguste ja kunagiste tegijate meenutusi seenenäituse korraldamisest, seeneretkedel käimisest ja seente näitusele panemisest. 

Koos näituse avamisega 8. septembril esitleti ka raamatut "60 seenenäitust Eesti Loodusmuuseumis", mille on arhiivimaterjalide ning kunagiste ja praeguste näitusetegijate meenutuste põhjal kokku pannud kuraatorid Marja-Liisa Kämärä ja Loore Ehrlich.

Näituse info leiab siit >>>

Hirmus armas nahkhiir

13.02.2020 - 10.08.2022

Koroona sunnil enneolematult pikaks ajaks meie näitusesaali jäänud ajutine näitus nahkhiirtest oli samas ka äärmiselt populaarne. Nii peakski muuseumipublik ehk koroonaviirusele hoopis tänulik olema, et näitust pikemalt nautida sai. 
Näitus pärjati ka 2021. aastal Muuseumiroti auhinnaga ajutise näituse kategoorias. 

Nüüd saavad külastajad näitust imetleda meie virtuaalmuuseumis >>>
Näituse sisututvuste leiab siit >>>