Loodusmaja

Tallinna kõige kiiremini areneval mereäärsel promenaadil Noblessneris on alanud Loodusmaja ehitustööd. Eesti suurim puidust hoone rajatakse aadressile Vesilennuki 12 Tallinnasse Kalamajja, vahetult Lennusadama kõrvale ja selle suurimaks kasutajaks saab Eesti Loodusmuuseum. Lisaks koonduvad Loodusmajja praegu üle linna laiali olevad Kliimaministeeriumi Tallinna allasutused - keskkonnaamet, keskkonnaagentuur, keskkonnainvesteeringute keskus, ministeeriumi infotehnoloogiakeskus ning plaanitav maa- ja ruumiamet. Kliimaministeerium ise jääb tegutsema Ministeeriumite Ühishoonesse aadressiga Suur-Ameerika 1.

Loodusmaja, algse nimega Keskkonnamaja, 2019. aastal toimunud avaliku rahvusvahelise arhitektuurikonkursi võitis Eesti arhitektuuribüroo Kavakava OÜ, arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai.

Kolmest hoonest ansambel

Võidutöö pakkus lahendusena välja linnakvartalina toimiva keskuse. Nii kerkib kolmest omavahel maa-aluselt ühendatud hoonest koosnev ansambel: viiekorruseline büroohoone (dokihoone), neljakorruseline büroohoone (linnamaja) ja muuseumimaja. Loodusmuuseum on nagu selgroog, mis oma paiknemisega läbi kõigi kolme hoonemahu kompleksi asutused ja funktsioonid omavahel kokku seob. Kompleksi kuuluvate väga eriilmeliste hoonete kogukõrgused maapinnast ulatuvad enam kui 20 meetrini.

Kolmnurkse põhiplaaniga muuseumihoone katus on tugeva kalde all ning selle hoone kogukõrguse vahe on kümme meetrit. Hoonetekompleksile on projektijärgselt kavandatud üks maa-alune korrus. Loodusmaja suletud netopind on planeeritud 24 660 m2. Oluline roll on kanda ka hoonetevahelisel väliruumil ja haljastusel, mis seob majad omavahel kokku. Haljastuse näol on tegemist eksperimendiga, mille käigus püütakse hoovi rajada erinevaid Eesti loodusele iseloomulikke kooslusi. Välialal on oluline roll õuesõppimise keskkonnana.

Ehitajad ja valmimisaeg

Riigi Kinnisvara hanke Loodusmaja ehitamiseks võitis ehitusettevõte Nordecon. Loodusmaja ehitamine läheb ilma käibemaksuta maksma 54,3 miljonit eurot. Ehitustööd algasid jaanuaris 2024, hoone planeeritud valmimisaeg on suvi 2026, uue püsiekspositsiooni avame külastajatele 2027. aasta alguses. Loodusmajast saab suurim Eesti avalikus kasutuses olev puithoone, mis oma keskkonnasõbralikkusega hakkab kandma valdkonna suunanäitaja rolli ja kujuneb rohepöörde kompetentsikeskuseks.

Loodusmaja arhitektuurikonkursi võidutööga saab tutvuda arhitektuuribüroo KAVAKAVA kodulehel.

Keskkonnamaja / Kavakava arhitektuuribüroo

Keskkonnamaja arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroo Kavakava | Riigi Kinnisvara (rkas.ee)

Vaata ka

Tuleviku muuseum , Uue Loodusmaja innovatiivsed lahendused