Ajutine näitus

Hirmus armas nahkhiir

-

13. veebruarist 2020 on Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus "Hirmus armas nahkhiir", mis toob sinu ette nahkhiirte salapärase elu ja olu. Tule jaluta öises metsas, jälgi järve ääres toituvat nahkhiirt, külasta mugavas toasoojuses talvist koobast ja lenda nahkhiirega suveöös!

2020. aasta looma nahkhiirega kaasneb palju müstikat ja salapära – nad on kui ööviirastused, kes hääletult õhuvoolus tiiblevad ning taeva taustal vihvatavad. Nad hämmastavad ikka ja jälle isegi teadlasi, kes on neid aastakümneid uurinud. Kes nad on?

Evolutsioon ja füsioloogilised iseärasused, liigirikkus, toitumine, ränne, tähtsus, kaitsmine ja hoidmine, müüdid, rahvapärimus ja popkultuur - kõik need teemad mahuvad näitusesaali. Kuidas sellised olendid üldse tekkinud on? Miks nahkhiired pea alaspidi ripuvad? Kuidas nad seda teevad? Mida nahkhiired söövad? Miks on nahkhiired valinud „öise vahetuse“ ning kuidas on nad selleks kohanenud? Miks ei tohi talvituvaid nahkhiiri segada? Miks peaks nahkiiri kaitsma ja hoidma? Kõigile neile ja paljudele teistele põnevatele küsimustele leiad näituselt vastuse!

Näitusesaalist leiad hulgaliselt eksponaate, mille abil nahkhiirte elu ka ise paremini tundma õppida saad. Nii saad näiteks ise nahkhiireks kehastuda: rippuda ja putukaid otsidavõrrelda oma käe ehitust nahkhiire käsitiivagakuulata maailma läbi nahkhiire kõrvapugeda koopaprakku ja katsetada, mis tunne on talvituval nahkhiirel. Näituse osaks on ka virtuaalreaalsusseiklus, kus saad lennata koos nahkhiirega üle sügise maastiku toitumisretkele ning seejärel end talveunne sättida.

Kui soovid, saad aga kehastuda hoopis nahkhiireuurijaks: panna proovile oma täpsuse ja teravuse liikide eristamisel, otsida taskulambi abil koopast nahkhiiri, katsuda ja võrrelda, missugused on nahkhiired talveunes ja ärkvel olles, piiluda puuõõnsuses päeval tukkuvaid nahkhiiri ning vana maja seina vahel asuvat pesitsuskolooniat..

Näitusesaalist leiad ka ainukese avatud koopa Eestis, mida võib ilma piiranguteta külastada igaüks, kellel soovi nahkhiiri uurida! 

Asukoht kaardil

  • Aadress:

Lai 29a, Tallinn

Näitus asub I korrusel.