30 august 2024

Eesti Loodusmuuseum kuulutab välja uue Loodusmaja tuumnäituse ideekonkursi

Lennusadamasse kerkiv Loodusmaja on jõudnud olulise vaheetapini. Baltimaade suurimasse puitmajja loodav Eesti Loodusmuuseumi püsiekspositsioon avatakse 2027. aasta alguses. Selleks, et see sündida saaks, kuulutas loodusmuuseum välja rahvusvahelise ideekonkursi auhinnafondiga 60 000 eurot. 

Eesti Loodusmuuseum kolib 2027. aastaks uude energiatõhusasse puithoonesse ja loob Tallinnasse täiesti uue hingamise ja ambitsioonidega keskkonnateadlikkuse keskuse. Loodusmaja muuseumihoones avatakse täiesti uus tuumnäitus, milleks ideekonkurss välja kuulutatigi. 

“Ideekonkursi mõte on anda võimalus arhitektidest, sisearhitektidest, disaineritest, lavastajatest, kunstnikest jt koosnevatele loomingulistele kollektiividele pakkuda välja enda visuaalne ja ruumiline nägemus sellest, milline võiks olla Eesti Loodusmuuseumi uus tuumnäitus „Kooselu kunst“,” selgitab Eesti Loodusmuuseumi näituste üksuse juht, Evelin Pääsukene. “Konkurss on avatud ja rahvusvaheline, see tähendab, et oodatud on osalema nii kodu- kui ka välismaised tegijad. Nii loome võimaluse, et näitus saab kujundatud parima ja värskeima tunnetuse järgi, mis maailmas praegu võimalik.” 

Eesti Loodusmuuseumi direktor Heidi Jõks ütleb, et tegemist on ainulaadse võimalusega loovkollektiividel kaasa lüüa täiesti unikaalse muuseumi loomisel. “Uue püsiekspositsiooni ideekonkursi väljakuulutamine on üks olulisemaid ja märgilisemaid verstaposte uue muuseumi loomise juures,“ sõnab Jõks. „Ootame julgeid, loovaid ja kastist välja lahendusi nii Eesti loovagentuuridelt kui ka piiri tagant.” 

Konkursi tulemusena loodab muuseum esitatud tööde seast aasta lõpus või uue alguses välja valida parima kavandi näituse kujundusele ja asuda seda 2025. aastal võitjakollektiiviga projekteerima. Sealt edasi algab juba näituse reaalne ehitus, et see 2027. aasta alguses suurejooneliselt avada. 

Eesti on looduse poolest rikas, meil on lihtne loodusesse minna ja tõenäosus erinevaid, mujal Euroopas haruldasi liike kohata on suur. Eesti ja eestlaste kuvand on, et oleme loodusrahvas. Oma igapäevase käitumisega näitame aga tihti vastupidist. Uue sisuga muuseum ja tuumnäitus “Kooselu kunst” saavad olema olulised tööriistad kliimateadlikkuse tõstmisel ja loodust hoidvama hoiaku loomisel nii eestimaalastele kui meie külalistele. 

“„Kooselu kunst“ räägib loo inimese ja looduse suhtest,” ütleb Pääsukene. “Sellest, kellega, kuidas ja millistes seostes me üheskoos planeedil Maa elame ning kuidas see elu saaks olla harmoonilisem ja kesta veel kaua. Eesti Loodusmuuseumina räägime lugu läbi Eesti looduse, kuid hoiame tihedat sidet globaalse kontekstiga.” 

Praegu Laial tänaval vanas kaupmehehoones kitsukestes ruumides hakkama saav Eesti Loodusmuuseum laiendab oma haaret uues majas mitmekümnekordselt. Näiteks on praegune ajutiste näituste saal 100 ruutmeetrit, Loodusmajas saab see aga olema 1000 ruutmeetrit. Püsiekspositsiooni pinda on aga hetkel 370 ruutmeetrit, millelt kasvatakse 3000 ruutmeetrile. “Rohkem ei ole alati parem, oluline on, millist sõnumit eksponeeritu kannab ja kuidas see külaliseni viia,” selgitab Pääsukene, mida võib külaline uuest muuseumist oodata. “Lisaks traditsioonilistele kogudest pärinevate eksponaatidele saab uuel näitusel olema suur roll erinevate meelte aktiveerimisel, elamuslikkusel ja looduse komplekssuse mõistmist toetavatel lahendustel.” 

Selleks, et ideekonkursi lähteülesanne saaks üldse valmida, on muuseumi meeskond ligi kahe aasta jooksul koos paljude ekspertidega teinud ära väga suure töö. “Töö tuleviku Eesti Loodusmuuseumi visiooni, külastajapersoonade ja uue hoone ideelise sisustamisega on kõik panustanud sellesse, et panna kokku kujutluspilt, milliseid teemasid, emotsioone ja äratundmisi tahame külaliseni tuua. Selle, millise vormi meie kontseptsioon saab, leiamegi ideekonkursiga,” ütleb Pääsukene. 

“Usun, et Loodusmaja ehitamine on Eesti saamisel eeskujuriigiks, kuidas loodus- ja kliimateemadel ühiskonda kõnetada, väga oluline samm,” kinnitab Evelin Pääsukene. “Loodusmuuseum kasvab ja areneb selle nimel, et saavutada veelgi olulisem roll, et iga Eesti inimene oma elus korduvalt sinna hoonesse jõuaks. Tugeva sisu, maailmatasemel kujunduse ja võimestava sõnumiga tuumnäitus on selleks ideaalne tööriist.” 

Eesti Loodusmuuseumi uue püsiekspositsiooni ideekonkurss kuulutati välja eile ja selle tähtaeg on 18.11.2024. Konkursi auhinnafond on 60 000 eurot, millest võitja saab 30 000 eurot.  

Loodusmaja ehitus algas selle aasta alguses. Eesti suurim puidust hoone rajatakse Tallinnasse Lennusadama naabrusse ja selle suurimaks kasutajaks saab olema Eesti Loodusmuuseum. Loodusmaja näol on tegemist Eesti ettevõtlusele olulise liginullenergia referentshoonega, mis valmib 2026. aasta suvel. Loodusmuuseum avatakse külastajatele 2027. aasta alguses.  

Ideekonkursi leiate Riigihangete keskuse koduleheküljelt.