Suve alguses esmakordselt välja kuulutatud Eesti Loodusmuuseumi aiakonkursi „Elus on ilus“ võitis Tallinna Õismäe Vene Lütseum. Žüriisse kuulunud muuseumi botaanik Jana-Maria Habicht ja entomoloog Aare Lindt kiitsid kooli algatust väga ja lisasid, et õpilased ja õpetajad on näinud palju vaeva loomaks endale ja kogukonnale elurikkusest pakatav keskkond.
„Mul on väga hea meel, et võiduaiaks osutus just kooliaed ja keset kivilinna ehk Õismäge,“ ütles loodusmuuseumi direktor Heidi Jõks. „Selle aiaga on tõestatud, et elurikkust, millega kaasneb ka rohkelt silmailu, on võimalik luua ükskõik kuhu. Tööd on tehtud südamega ja tulemus on muljetavaldav. Alates looduslikust niidust lõpetades nahkhiire varjumiskastide ja putukahotellidega. Tahaksin ka sellises koolis käia,“ lisas Jõks.
Ka žüriisse kuulunud Eesti loodusmuuseumi entomoloog Aare Lindt ja botaanik Jana-Maria Habicht kiitsid tõsiasja, et mõeldud on lindudele ja nahkhiirtele. „Tunnustust väärib laste kaasamine kõigesse – projekteerimisse, ehitamisse, aiatöödesse. Isegi poisid löövad usinasti kaasa – imeline!“ märgib Jana-Maria Habicht, lisades, et tehtud on tõesti tubli algus. „See aed on tõesti imetlusväärne! Mitte ainult nahkhiirte ja lindude jaoks, vaid kogu kooliperele ja Õismäe elanikele ning kogu aed on imeline – nii lilleniit, kui putukahotellid, päikesekell, kui ka kaunilt kujundatud lillepeenrad!“
Tallinna Õismäe Vene Lütseum on loonud juba lille-, tunnete-, seente- ja putukaaia, kus õitsevad elurikkus ja mitmekesisus. „Meie aias on saanud kodu paljud erinevad linnud, kes rõõmustavad meid oma lauluga, oravapoisid, kes hüplevad puude otsas, ja armas jänku Juta, kes käib meid tihti uudistamas,“ räägib koolijuht Rita Juhanson, lisades, et kooli aiahaldjas on klassiõpetaja Anna Afanasieva, kes oskab kõiki nügida ja kannustada. „Viimastel aastatel oleme saanud sõpradeks ka öise elu esindajatega – meie aia kohal lendavad salapärased nahkhiired, lisades sellele maagilist atmosfääri.“
Kooliaed on avatud kogukonnale ning Juhanson märgib, et kogukonna toetus ja vastuvõtt on olnud hämmastav. „Inimesed jalutavad aias ja vahel tundub, et oleme kohaliku botaanikaaia rajajateks saanud,“ ütleb ta. „Naabrid on toonud oma lillesibulaid, seemneid ja ideid, ning me kõik oleme üheskoos aiandusse uppunud.“
Kogukonnale annab kooliaed elujõudu ja ühtsustunde, pakkudes ruumi, kus inimesed saavad kokku tulla ja ühiselt loodust nautida. Aed ühendab eri põlvkondi ja annab kõigile võimaluse aktiivselt panustada. See loob keskkonna, kus naabrid saavad jagada teadmisi, vahetada kogemusi ja koos hoolitseda millegi väärtusliku eest.
Samuti sümboliseerib kooliaed jätkusuutlikkust ja hoolivust – see on paik, mis näitab, et väikestest tegudest sünnivad suured imed. Kogukond saab inspiratsiooni ja motivatsiooni, nähes, kuidas koostöö ja hooliv suhtumine loovad midagi kestvat ja ilusat.
„Aia loomine tõi kokku nii palju erinevaid inimesi ja ideid, et kõige meeldejäävam oli see, kui me kõik tajusime, et oleme ehitanud midagi enamat kui lihtsalt aiamaad – loodus sai meie koolipere osaks,“ märgib koolijuht Rita Juhanson. „Aastal 2021 märkas meie kooliaeda Haabersti Linnaosa, aastal 2022 märkas meid EV President Alar Karis, kui saime Kauni Eesti kodu tiitli ja sel aastal märkas meid Eesti Loodusmuuseum.“
Siit edasi sammub Õismäe Vene lütseumi aed veelgi suurema elurikkuse poole, võttes arvesse žüriiliikmete soovitusi ja näpunäiteid. „Järgmiseks võib-olla pisike hernehirmutis, kes hoiab kontrolli all mitte ainult ritsikad, vaid ka pikanäpumehi,“ muigab koolijuht ja lisab: „Samuti kaalume väikest nurgakest mesilaste jaoks, et luua täiuslik looduse ringkäik.“
Eesti Loodusmuuseumi žürii tänab kõiki osalejaid ja saadab kiidusõnad ka neile, kes võitjaks sel korral ei tulnud – elurikkuse hoidmine on suurepärane algatus, eriti kui see toimub linnakeskkonnas. Eesti Loodusmuuseumi aiakonkurss „Elus on ilus“ toimus sel aastal esimest korda ning selle eesmärgiks oli arendada elurikkust toetavat aiakultuuri Eestis ning jäädvustada seda sõnas ja pildis; tunnustada parimaid ning jagada avalikkusele head eeskuju ja kogemusi.