Guara Muuga taimeillustratsioonide näitus
-
29. aprillil avati Eesti Loodusmuuseumi trepigaleriis Eesti ühe tuntuima ja nõutuima taimejoonistaja Guara Muuga tööde näitus, mille teeb eriliseks tõsiasi, et 5. märtsil oma sajandat juubelit pidanud kunstnik annetas muuseumile osa oma pärandist. Valikut annetatud töödest saab uudistada kuni isadepäevani.
“Kui Guara oma sajandal juubelil meile valiku oma taimejoonistusi kinkis, olime nende erilisusest nii lummatud, et tekkis kohe soov kinkida vastu üks kaunis näitus. Ja seda nii Guarale kui Eesti rahvale,” ütleb muuseumi juht Heidi Jõks. “Täna, poolteist kuud hiljem, on meil au selle näitusega teha kummardus nii põlvkondi mõjutanud kunstnikule kui ka tema loomingu austajatele,” lisab Jõks.
Guara Muuga sündis 5. märtsil 1925 Tartumaal Rasinal. Hariduselt agronoom, töötas ta põllumajandusakadeemias ja ka zooloogia ja botaanika instituudis. Tema panus Eesti loodusteadustesse on aga hindamatu – oma elu jooksul on ta joonistanud tuhandeid taimi.
Tihedat koostööd on Muuga teinud botaanik Toomas Kukega, kelle „Eesti taimede kukeaabits“ on just Guara illustreeritud. Raamatul ilmus möödunud aastal kümnes trükk ning selle najal on üles kasvanud mitu põlvkonda loodusteadlasi. „Eestis on viimase 60 aasta jooksul teatmeteoste, taimemäärajate ja floorade taimejoonised suuremas osas Guara Muuga joonistatud, nii et tema tähtsus on väga suur,“ rõhutab Kukk. „Tema joonistatud taimed paistavad loomulikena ja on ka kunstiliselt kaunid. Vaatamata fotograafia ja skaneerimise arengutele on taimede joonistamine endiselt parim viis taimi õppe- ja teadustöös jäädvustada.“
Hinnanguliselt on Muuga elu jooksul loonud üle 2500 taimeillustratsiooni, kuid ta on olnud kibe käsi ka monotüüpia tehnikas kaartide ja eksliibriste valmistamisel. Muuga ise on meenutanud, et kuna 50 aastat tagasi ei olnud kunstitarvete valik just eriti lai, siis segas ta toone kokku muuhulgas tekstiilivärvidest, piiritusest ja veest.
Muuga joonistusi on ilmunud lisaks „Eesti taimede kukeaabitsale“ paljudes teatmeteostes ja taimemäärajates, nagu näiteks „Eesti floora“.
Toomas Kukk käis märtsis kunstnikku tema suure juubeli puhul ka õnnitlemas. „Tartus oma kodus saab ta hakkama, liigub ja tegutseb iseseisvalt,“ ütleb Kukk, et Muuga on jätkuvalt tublis toonuses. „Juubilar on aastaid olnud Tartu Kolgata baptistikoguduse liige ja laulujuht ning seekord laulis ta mulle tervituseks Mart Saare „Hällilaulu“,“ lisas Kukk, et sai meeldiva üllatuse osaliseks.
Guara Muuga valitud tööde näitus jääb Eesti Loodusmuuseumi trepigaleriis avatuks hilissügiseni. Lisaks on külalistel võimalik muuseumipoest kaasa osta A2 suuruses tööde kvaliteetseid koopiaid ning taimepiltidega postkaarte. Meeldetuletuseks: on jäänud loetud kuud tulla külla 85 aastat Laia tänava majas toimetanud muuseumisse, kus saab lisaks püsiekspositsioonile ja Muuga joonistustele imetleda ka põnevate eksponaatidega uuendatud „Puudega linna“ näitust. Pärast 2026. aasta seenenäitust paneb muuseum vanalinnas uksed kinni. 2027. aasta alguses avatakse Vesilennuki tänavale kerkivas Baltikumi suurimas puumajas uus Põhjamaade modernseim loodusmuuseum.
Asukoht kaardil
- Aadress: