17 Mai 2024

Eesti suurima puithoone Loodusmaja puidulahendused tarnivad Eesti ettevõtted

Nordecon AS on sõlminud alltöövõtulepingud Loodusmaja ehitustööde puidulahenduste tootmiseks, tarneks ja paigalduseks ettevõtetega OÜ Peetri Puit (Arcwood) ja OÜ EstNor.

Samal ajal kui Loodusmaja ehitustööd on veel hoonetekompleksi maa-aluse betoonist valatud osa lõpetamise etapis, valmistub peatöövõtja Nordecon AS objekti järgmiseks oluliseks ehitusfaasiks, milleks on puitkonstruktsioonide montaaž. Tänaseks on tehtud kokkulepped kahe koostööpartneriga, kes hoolitsevad Loodusmaja kolme hoone karkasside puidulahenduste eest.

„Väga hea meel on, et meil õnnestus kokkulepped teha Eesti ettevõtetega Peetri Puit ja EstNor,“ kommenteeris Nordecon AS peaprojektijuht Rauno Rausk. „Arvestades Loodusmaja rolli ja tähendust nii Eesti puitehitiste innovatsioonis ja ka riiklike keskkonnavaldkonna asutuste kolimisel ühtsesse keskkonda, on oluline, et saame siin ehitusel panustada võimalikult suures ulatuses just kohalikele tegijatele. Loodusmaja puiduosa ehituslik eripära seisneb selles, et siin on kasutatud väga mitmekülgseid puitlahendusi.“

„Suured ehitused nagu Loodusmaja on heaks võimaluseks lähiaastatel anda tööd ehitusvaldkonnale, niisamuti on see heaks referentsiks meie puidutööstusele. Innovaatilise puitehitisena on hoone projektis esindatud suur osa kaasaegsetest puitkonstruktsioonide tehnoloogiatest,“ sõnas Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Tarmo Mändmets.

Loodusmaja koosneb kolmest väga eriilmelisest hoonest, millest kõigis on kasutaud veidi erinevaid puitlahendusi. Puiduga seonduvatest lahendustest on kindlasti üks tähelepanuväärsemaid nn dokihoone liimpuit kaaristu, mis on inspireeritud Loodusmaja asukohast mere ääres ja selle piirkonna ajaloolistest seostest laevaehitusega.

Loodusmaja kolme hoone puidust kandekarkassi ehk kandvad seinad, postid, talad ja vahelaed toodab ja paigaldab Peetri Puit, kasutades selleks ristkihtpuitu (CLT), liimpuitu (GLT) ja liimkihtpuitu (LVL). EstNor hoolitseb Loodusmaja välisseinte tehaselise tootmise ja puitkarkass elementide paigalduse eest ehitusobjektil. Tänu tehaselises kontrollitud keskkonnas toodetud välisseina elementidele tagatakse hoone maksimaalne energiasäästlikkus ja plaanitud arhitektuurne välisilme.

Loodusmaja kompleksi töövõtu puhul  on tegemist meie jaoks suurima projektiga ja siin on ka omajagu väljakutseid nii detailide tootmises kui ka paigaldusprotsessis, mis on antud kompleksi puhul võtmetähtsusega. Näitena mastaapidest –  5-kordset dokihoonet läbib kogu pikkuses monumentaalne puitkonstruktsioonis arkaad ehk kaaristu, mis moodustab 16m laiuse ja 58m pika aatriumi. Samas sellised väljakutsed meile meeldivad. Täname Nordeconi usalduse eest realiseerida koos see väärikas Loodusmaja kompleks,“ sõnas OÜ Peetri Puit juhatuse esimees Peeter Peedomaa.

„EstNoril on väga hea meel osaleda Eesti suurima puitmaja ehitusel. Loodusmaja jaoks me projekteerime, toodame ja paigaldame kokku üle 8000 m2 fassaadi- ja katuseelemente. Lisaks paigaldame juba tehases elementidele ka kõik aknad, mis võimaldab hooned peale elementide monteerimist kiiresti ilmastikukindlaks saada,“ täpsustas OÜ EstNor tegevjuht Renee Mikomägi.

Loodusmaja puidumontaaž leiab aset aasta teisest poolest ja kestab järgmise aasta suveni.

Loodusmaja suletud netopind on planeeritud 24 660 m2. Loodusmaja asukoht on Vesilennuki 12, Tallinn. Loodusmaja koosneb kolmest eraldiseisvast, aga omavahel maa-aluselt ühendatud hoonest – dokihoone, muuseumihoone ja linnamaja. Kompleksi kuuluvate väga eriilmeliste hoonete kogukõrgused maapinnast ulatuvad enam kui 20 meetrini. Kolmnurkse põhiplaaniga muuseumihoone katus on tugeva kalde all ning selle hoone kogukõrguse vahe on 10 meetrit.

Loodusmaja põhikasutaja Eesti Loodusmuuseum avab uue püsiekspositsiooniga hoone uksed 2027. aastal. Lisaks hakkavad Loodusmaja hoonetekompleksi ruume kasutama Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur, Keskkonnainvesteeringute Keskus, loodav maa- ja ruumi ühendamet (MARU), KEMIT ning mitmed teised Eesti looduskeskkonna eest hoolt kandvad asutused.

Hoonetekompleksi arhitektuurse lahenduse on loonud arhitektuuribüroo Kavakava ja ehituse peatöövõtjaks on Nordecon. Loodusmaja valmib Kliimaministeeriumi tellimisel ja Riigi Kinnisvara juhtimisel.