6. Toeta ja austa rannikukultuuri

Rannakogukonna külalisena astu julgelt sisse külamuuseumi ning võimalusel einesta kohalikus toidukohas. Austa aga ka kohalike eluviisi – jäta lärmakas linnaelu linna ning auto parklasse.

Läänemere ääres elab üheksa erinevat rahvust: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Saksamaa, Taani, Rootsi, Soome ja Venemaa elanikud. Läänemere ääres elab kokku ligikaudu 15 miljonit inimest.

Maailmas elab mere ääres 700 miljonit ehk 10 protsenti kogu maailma inimpopulatsioonist, kelle igapäevaelu on ühel või teisel moel seotud merega. Meri annab rannaelanikele tööd ja on kujundanud omalaadse rannikukultuuri.

Rannikukultuuri iseloomustavad naaberrahvaste tihedad kultuurikontaktid, aga ka teatav omaetteolemine ja iseseisvus võrreldes sisemaal elavate kogukondadega. Kihnu naiste seelikud ehk kördid said värviliseks alles siis, kui merd seilavad mehed hakkasid mere tagant riidevärvi tooma; Läänemaal Rannarootsis on aga paljudel kohtadel endiselt rootsipärased nimed. Turu saarestikus räägitakse tänaseni läbisegi rootsi ja soome keelt.

Väikesaarte ja ranniku elanikel on tihti omad kirjutamata reeglid, mida kaugemalt külla tulnud peaksid austama. Näiteks peab kõik, mis mandril või linnast kaasa võeti, sinna ka tagasi minema – olgu selleks limonaadipudel või šokolaadipaber.

Avasta rannikukultuuri!