Tuleviku muuseum

Tallinna kõige kiiremini areneval mereäärsel promenaadil Noblessneris on alanud Loodusmaja ehitustööd. Eesti suurim puidust hoone rajatakse Tallinnas Kalamajja vahetult Lennusadama kõrvale ja selle suurimaks kasutajaks saab Eesti Loodusmuuseum. Hoonetekompleksi jaoks vajaliku süvendi kaevetööd ehitusobjektil on alanud. Loodusmaja koosneb kolmest eraldiseisvast, aga omavahel maa-aluselt ühendatud hoonest. Kompleksi kuuluvate väga eriilmeliste hoonete kogukõrgused maapinnast ulatuvad enam kui 20 meetrini. Kolmnurkse põhiplaaniga muuseumihoone katus on tugeva kalde all ning selle hoone kogukõrguse vahe on kümme meetrit. Hoonetekompleksile on projektijärgselt kavandatud üks maa-alune korrus.

Detsembris 2023 allkirjastatud peatöövõtulepingu kohaselt vastutab Riigi Kinnisvara AS tellimusel Loodusmaja ehitustööde eest Nordecon AS. Hoone suurimaks kasutajaks on Eesti Loodusmuuseum. Valmivasse Loodusmajja saavad uued ja tänapäevased ruumid lisaks muuseumile ka keskkonnaamet, keskkonnaagentuur, keskkonnainvesteeringute keskus, ministeeriumi infotehnoloogiakeskus ning (plaanitav) maa- ja ruumiamet.

Loodusmaja suletud netopind on planeeritud 24 660 m2. Loodusmaja asukoht on Vesilennuki 12, Tallinn. Tegemist saab olema Eesti suurima avalikus kasutuses puithoonega.

Loodusmaja avaliku arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroo Kavakava OÜ, arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai. Hoone planeeritud valmimisaeg on suvi 2026, uue püsiekspositsiooni avame külastajatele 2027. aasta alguses.

Loodusmaja ehitamine läheb ilma käibemaksuta maksma 54,3 miljonit eurot.

 

Tutvu uue loodusmuuseumi visioonidokumendiga siin. 

Jah, soovin panustada uue loodusmuuseumi loomisesse oma mõtetega!