31 Mai 2024

Loodusmajale otsitakse keskkonnateemalist kunstiteost

Riigi Kinnisvara koostöös Kliimaministeeriumiga kuulutas välja kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Loodusmaja kvartali esindusväljakule, mis rikastaks ümbritsevat keskkonda ja looks positiivset meeleolu Loodusmaja külastajatele. Oodatav kunstiteos peab olema seotud aktuaalsete keskkonnateemadega või väljendama inimese ja looduse suhet.

Kunstikonkursi raames otsitakse kõikidest külgedest vaadeldavat installatsiooni või skulptuuri. Loodav kunstiteos hakkab paiknema keskses asukohas Loodusmaja peasissepääsu esisel.

Osalemistaotluste ja kavandite esitamise tähtaeg on 18. september 2024 kell 15.00. Võistlusjuhendi leiad Riigi Kinnisvara kodulehelt: https://www.rkas.ee/et/hanked-ja-konkursid/kunstikonkursid.

Loodav teos võib ühendada erinevaid kunstiliike, -vorme  ja materjale. Kavandatav taies peaks olema ajas vastupidavast väärikast materjalist või materjalidest. Taiese mõõtmed ei ole määratletud, kuid teos peab olema linnaruumis nähtav ja mõjus, sobituma ehitatava hoone ja ümbrusega.

Image
Loodusmaja kunsti paiknemisala

Kunstikonkursi žüriisse, kes kunstiteose lõppvaliku otsustavad, kuuluvad žürii esimees Loodusmaja arhitekt Siiri Vallner, Kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja Kaja Pae, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Anne Rudanovski ja Paul Mänd, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Epp Lankots ja Kati Ots, kes on ka Tallinna linnakunsti kuraator. Lisaks osalevad žürii töös hääletusõiguseta ekspertidena Eesti Loodusmuuseumi näituste üksuse juhataja Evelin Pääsukene ja Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse projektijuht Hindrek Werder.

Pärast kunstikonkursi võitja väljaselgitamist viib Riigi Kinnisvara läbi väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse, et sõlmida võidutöö autori(te)ga leping teose tellimiseks ja paigaldamiseks summas 110 000 eurot, millele lisandub käibemaks. Auhinnafondi suurus teisele ja kolmandale kohale on kokku 5500 eurot. Esimese koha saanud kavandi eest preemiat ei maksta, see sisaldub võitjaga sõlmitava hankelepingu maksumuses.

Tallinnasse Lennusadama naabrusse, aadressile Vesilennuki 12 kerkivast Loodusmajast saab liginullenergia standardiga hoone. Loodusmaja tulevane põhikasutaja Eesti Loodusmuuseum avab uue püsiekspositsiooniga hoone uksed 2027. aastal. Lisaks hakkavad Loodusmaja hoonetekompleksi ruume kasutama Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur, Keskkonnainvesteeringute Keskus, loodav maa- ja ruumi ühendamet (MARU), KEMIT ning mitmed teised Eesti looduskeskkonna eest hoolt kandvad asutused. Loodusmaja kompleksi aluseks on arhitektuurivõistluse võidutöö „Kilomeeter“, hoone on projekteerinud Kavakava arhitektid, sisearhitektuuri on loonud PINK sisearhitektid ning maastikuarhitektuurse lahenduse autorid on Kino maastikuarhitektid. Ehituse peatöövõtja on Nordecon.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.