24 august 2023

Loodusfotograaf Eimar Kull näitab Eesti Loodusmuuseumis „Vaibarahvast“

22. augustist oktoobri lõpuni saab Eesti Loodusmuuseumis tutvuda Pärnu loodusfotograaf Eimar Kulli näitusega „Vaibarahvas“. Näitus on sündinud Eesti Loodusmuuseumi eriauhinnana ajakirja Eesti Loodus 2022. aasta fotokursil esitatud töö eest ja toob publiku ette Eesti putukate salapärase maailma.

 

„Fotograafia abil saan end suurepäraselt välja lülitada hallist argipäevast,” räägib näituse autor Eimar Kull. “Putukate maailm on väga eriline. Neid kohtab aastaringi ja kui õpid putukaid tundma, on ka pildistamine lihtsam, sest sa tead, kus putukas elutseb ja kuidas ta võiks käituda.”

Näituse pealkiri "Vaibarahvas" on ajendatud samanimelisest raamatust, mille autor Terry Pratchett kirjutab humoorikalt putukatest, kes elavad vaibas. Eesti Loodusmuuseum märkis fotokonkursil Eimar Kulli fotot hooghännast (vt manus) just sellepärast, et annab võimaluse lähemalt tutvuda Eesti looduse väikesemate esindajatega.

„Näitus koosneb 13 makrofotost, millele on püütud erinevad väiksed ja veel väiksemad loomakesed. Iga foto juurde kirjutas autor lühikese loo foto sündimisest. Lisaks on Eesti Loodusmuuseumi entomoloogid Uno Roosileht ja Aare Lindt täiendanud fotosid putukatega – selline väljapanek annab näituse nautijale unikaalse võimaluse vaadelda samaaegselt üleelusuuruses kauneid fotosid putukatest, keda looduses ei pruugi tähelegi panna, ning putukaid ka nende reaalses suuruses. Sedasi sünnib üllatav kontrast – vaataja sukeldub putukamaailma, vaadeldes seda samal ajal ka kaugemalt,“ tutvustab „Vaibarahvast“ Eesti Loodusmuuseumi näituste osakonna projektijuht Annemarie Rammo.

„Eimar Kull on fotovõistlustel ja üldisemalt loodusfotograafias silma paistnud eeskätt suurepäraste lähifotodega putukatest ja ka taimedest. Eesti Loodusmuuseumi auhind Eesti Looduse fotovõistlusel on tegelikult üks väärtuslikumaid, andes fotograafile võimaluse oma töid laiemale publikule näidata,“ sõnas Eesti Looduse peatoimetaja Toomas Kukk. „Eesti Looduse fotovõistlus on Eestis üks suuremaid ja kauaaegsemaid fotovõistlusi ning toimub tänavu juba 24. korda,“ lisas Kukk.

Näitus „Vaibarahvas“ on üleval Eesti Loodusmuuseumi trepigaleriis ning seda saab külastada muuseumi lahtiolekuaegadel muuseumipiletiga. Tallinna vanalinnas asuv Eesti Loodusmuuseum on kliimaministeeriumi hallatav riigiasutus, mille peamine eesmärk on õpetada märkama, mõistma ja hoidma loodust.