menüü

17 jaanuar 2025

Eesti Loodusmuuseum andis välja kolleegipreemiad ja tänas esimest korda oma suurimaid sõpru 

Eesti Loodusmuuseum korraldas esimest korda piduliku auhinnatseremoonia, et tunnustada inimesi ja koostööpartnereid, kes on oma panuse ja toega aidanud kaasa muuseumi missiooni elluviimisele.  “Uue maja ehitamise, ekspositsiooni loomise ning ka meie igapäevatoimetuste käigus oleme aru saanud, kui palju sõpru, toetajaid ja kaasaelajaid meil tegelikult on. Tahan neid kogu südamest tänada kogu muuseumipere poolt ja loodan, et nad on meiega veel aastaid,” ütles muuseumi direktor Heidi Jõks.  

Tänaste tunnustuste saajad on suurepärane näide sellest, kuidas pühendumus ja armastus looduse vastu võib teha imesid ja seda mitte ainult muuseumi igapäevatöös, vaid ka laiemalt loodushariduse edendamisel. Laureaadid valiti välja kolmes kategoorias: „Loodusmuuseumi aasta vabatahtlik 2024“, „Aasta koostööpartner 2024“ ja „Loodusmuuseumi suurim sõber“.

 

Image
Richard Olev, Asta Tuusti, Kirsti Eerik
Richard Olev, Asta Tuusti, Kirsti Eerik

Pikaajalise märgilise panuse eest Eesti Loodusmuuseumi käekäiku pälvis Loodusmuuseumi suurima sõbra tunnustuse praegune kliimaministeeriumi rohereformi osakonna nõunik Asta Tuusti, kes on ametis olnud ka loodusmuuseumi direktorina. Bioloogiharidusega Asta on muuseumi suurim inspireerija ja tema panus nõuandja, toetaja ja vabatahtliku seenekonsultandina on hindamatu, isegi elupäästev. Astale läheb päriselt korda, et loodushariduse valdkond Eestis areneks, et asju tehtaks hästi ja põhjalikult ning tema tegevuses on alati süda sees.  

Loodusmuuseumi aasta koostööpartner 2024 on Hindrek Werder (Riigi Kinnisvara AS), kes on uue Loodusmaja ehitusprotsessis olnud võtmetähtsusega partner. Tema hool muuseumi vajaduste arvestamise eest ning soojus ja vastutulelikkus on olnud inspiratsiooniks kogu muuseumiperele. Hindrekut kiideti eriti tema oskuse eest kaasata muuseumi meeskonda asjatundlikult ja põhjalikult ehitusprotsessi, tagades, et uus hoone vastaks parimal viisil muuseumi vajadustele. 

Aasta vabatahtlikeks valis loodusmuuseum kaks tublit tegijat: Kirsti Eeriku ja Richard Olevi, kes andsid mõlemad hindamatu panuse Eesti Loodusmuuseumi iga-aastase hiti, seenenäituse, õnnestumisse. Kirsti oli vabatahtliku külastusjuhina tõeline seenenäituse staar, kes näitas üles ülimat asjalikkust ja huvitatust teemast. Tema erakordne ajaline panus ei jäänud märkamata ühelgi külastajal ega muuseumitöötajal. Kirstist kiirgub sära ja sõbralikkust ja temast on saanud lühikese ajaga loodusmuuseumi tiimi liige. 

Teine aasta vabatahtlik, Richard Olev, andis seenenäitusele märgilise panuse seenekonsultandi töövarjuna seeneteadmisi jagades. Tema lai silmaring, suurepärased teadmised seeneriigist ja hea suhtlusoskus igas vanuses inimestega ületasid kõik temale seatud ootused. Üllatas seegi, et Richard tuli muuseumisse ka graafikuväliselt, et olla seenetelgis abiks ka värskete seente väljapanekul. Richard ei kujunenud üksnes väärtuslikuks tiimikaaslaseks, vaid ka tõeliselt toredaks ja head õhkkonda loovaks kambameheks. 

Loodusmuuseimi aasta kolleegiks valiti uue maja projektijuht Mairo Hirmo 

Iga-aastane traditsioon tunnustada kolleege ei jäänud olemata ka sel korral. Aasta mikrofoni tiitli sai kõneisikuna erakordselt silma paistnud haridus- ja meediaspetsialist Katerina Pesotski. Aasta spordihingena tunnustati botaanik-kuraatorit Jana-Maria Habichtit, kes on visa tööga jõudnud muuseumi talisuplejate klubi „Sulpsutajad“ tippu ning on kõigile eeskujuks. 

Aasta uustulnuka diplom anti üle 2024. aasta kevadel muuseumiga liitunud Hanna Mari Villsaarele, kes on muuseumi kogukonna ja partnerlussuhete juht. „Väga pühendunud, süsteemne ja helge inimene, kes on loonud juba lühikese ajaga muuseumile suurt lisaväärtust. Boonuspunktid vabatahtlike kaasamise osas,“ kirjutas üks kolleeg Hanna kohta. „Hanna on mind palju inspireerinud oma väga professionaalse tööeetikaga. Me ei puutu tööalaselt liiga palju kokku, ent ometi tajun, et tegu on väga usaldusväärse, võimeka ja erilise inimesega,“ lisas teine. 

Aasta kolleegi auhind läks samuti kevadel muuseumiperre astunud uue loodusmaja projektijuhile Mairo Hirmole, kelle puhul toodi palju välja nii tema erakordset professionaalsust kui ka mõnusat muhedust. „Mairo Hirmo - meie Porche! Lõppematu ideede voog, väsimatu tegutseja ja äärmiselt tore ja muhe kolleeg,“ kirjutati tema kohta. Mairo sõidutab meid eeskujulikult ja turvaliselt uue maja valmimise poole, täidab oma rolli kirglikult ja asjatundlikult. Tema professionaalne, süsteemne ja samas sõbralik lähenemine uue maja teemadele annab lootust, et saamegi uue muuseumi 2027. aasta alguseks valmis. 

Eesti Loodusmuuseum tunnustas vabatahtlikke ja suurimaid sõpru-partnereid sel aastal esmakordselt. Kui sõpru ja partnereid ollakse Eestis juba harjunud tunnustama, on vabatahtlikutöö midagi, mis pole saanud veel väärilist tähelepanu. Ometi on see midagi, mis hoiab meid ühiskonnana koos. Häid inimesi ja suurepäraseid partnereid on loodusmuuseumil väga palju ning nende kiitmise traditsioon jätkub kindlasti teekonnal uude Loodusmajja, kus muuseum avab oma uue tuumnäituse 2027. aasta alguses.