меню

13 Cентябрь 2024

Loodusest hoolimise alus on looduse tundmine

Looduse tundmaõppimisel on kooli kõrval oluline roll ka Eesti Loodusmuuseumil, kirjutas 10. septembri Õpetajate Lehes Eesti Loodusmuuseumi direktori asetäitja Egle Hecht. Meie muuseumi haridusprogrammis osalemine annab õpilasele nii mõndagi. Juba traditsioonilisest õpikeskkonnast väljaminek mõjub värskendavalt ja paneb pea tööle. Muuseumis on võimalik sealsete õppevahendite abil katsuda ja uurida n-ö päris asju: uurida sirutatud mardika eksemplari või tudeerida mikroskoobi all seeneeoseid. Muuseumikülastus tervikuna annab teadmisi kultuuriasutustest ja julgustab meid ehk ka edaspidi külastama.

Meil on sel sügisel mitmeid uusi haridusprogramme. Traditsiooniline seenenäitus septembri alguses (12.-22.09) on igal aastal hittsündmus nii külastaja kui muuseumi jaoks. Sel aastal pakume seenenäituse juurde nelja eestikeelset ja kolme venekeelset eri vanuseastmetele mõeldud haridusprogrammi. Lisaks ootame klasse näitusele iseseisvalt seeni avastama, mille tarbeks oleme loonud ka töölehe.

07.-11.10 toimub õuesõppenädal linnu- ja rannikuvaatlustega, mille õpetajad on väga hästi vastu võtnud. Õuesõppenädal annab oskuse ja julguse kogeda ning märgata looduses toimuvat vahetult, ilmastikuoludest sõltumata. Nendes programmides õpivad osalejad meie õpetajate abiga määrama üle pea lendavate lindude liike või veest kahvatud liike. Näitusega „Puudega linn“ seotud õppeprogrammid aitavad mõista, et loodus ei ole ainult midagi, mis on linnast väljas, vaid see on iga päev kõikjal meie ümber - olgu selleks varju pakkuv puiestee, linnulaulust rõkkav hekk kõnnitee ääres või asfaldi vahelt välja turritav võilill.

Kõik uued programmid lähtuvad aktiivõppe printsiipidest, nendes osalejad saavad võimalikult palju ise teha ja avastada. Oleme seadnud eesmärgi rikastada pakutavaid õppeprogramme eel- ja järeltegevustega, mis on hea täiendus programmi sissejuhatusel ning õpitu hiljem kinnistamisel. Kõik uued programmid kaasavad õpilasi - õpilased ei kuula lihtsalt loengut. Läbivalt käsitleme oma programmides üha aktuaalsemaid kliimateemasid. Nii oleme loonud programmi „Kliimamuutuste mõistmisest tegudeni“, mida pakume nii muuseumis kui ka „Muuseum tuleb külla“ vormis.

Meile on oluline, et meie pakutav loodushariduse sisu oleks kooskõlas eri vanuseastmete õppekavadega ning toetaks haridusasutuste tegelikke vajadusi loodushariduse andmisel. Loodushuvi on just nagu idu, mida saab Eesti Loodusmuuseumi toel elujõuliseks taimeks kasvatada. Suurem teadlikkus võimaldab teha keskkonnasõbralikumaid otsuseid.