Komposti mulda lisamisega parandame mulla omadusi ja anname rammu. Seda nautivate taimede ja mitmete mullaasukate hea käekäik mõjutab kõikehõlmava eluvõrgustiku kaudu kogu ülejäänud aiaelustikku.
Kuidas kompostida?
- Aia haljastusjäätmeid võib kompostida hunnikus. Biojäätmeid ei ole lubatud sinna panna.
- Kompostihunnikus peab olema piisavalt niiskust – läbikuivamisohu korral peaks hunnikut kastma.
- Aeg-ajalt tuleb hunnikut ümberkaevamisega õhutada.
- Vältimaks lagunemist takistava haljasmassi tihkeks muutumist, tuleks iga ligikaudu 30 sentimeetri järel hunnikusse lisada purustatud okste kihi.
- Kuivade lehtede vahele võib kihiti panna niidetud muru või segada lehed läbi juba varem osaliselt komposteerunud materjaliga.
- Kuna lehtede komposteerumise aeg on liigiti erinev, tasub aeglaselt lagunevate puude lehed (näiteks tamm, pirn ja kirss) eraldi hunnikusse koguda.
- Aia haljastusjäätmeid võib koos majapidamises tekkivate biojäätmetega kompostida ka pealt ja külgedelt suletavas kompostikast või komposteris.
Millega võib kompostimisel silmitsi seista?
- Kuna suurtes prügikottides lehti kompostides tekib ohtralt plastjäätmeid, soovitame tungivalt jääda loodust säästvamate kompostimisvõimaluste juurde.
- Kui aias tegutsevad taimeõgarditest invasiivsed liigid hispaania teetigu ja mustpeanälkjas, on mõistlik kompostihunnikust kui neile mõnusast ja soojast talvituspaigast loobuda.
- Taimehaigusest kahjustatud lehed tuleks viia jäätmejaama, kus kontrollitud tingimustes komposteerumisel tekkiv temperatuur on haigustekitajate hävimiseks igal juhul piisav.
Saadud kompostmullaga saad turgutada ka oma toalilli!
Loe lisaks https://kompostiljon.ee/.