меню

6 Октябрь 2023

Eesti Loodusmuuseumi uus näitus „Puudega linn“: Russalka tomatist noorte teadlaste klubi avastatud punnsilmani

Eesti Loodusmuuseumis avab täna, 6. oktoobril uksed linnalooduse mitmekesisusest jutustav näitus “Puudega linn”. Värskel näitusel ootab külastajat rännak, mille käigus saab tutvuda nii argiste kui ka šokeerivate ja üllatavate linnalooduse tegelastega, olgu see Russalka rannas kasvanud tomatitaim või muruniitmise käigus langenud putukad.

„Meie uus näitus “Puudega linn” jutustab loo linnaloodusest kui lõputult suurest suhete võrgustikust ja kooselu kunstist. Kivine koht, mida oleme harjunud pidama vaid parkide ja puiesteedega kaunistatud inimese koduks, peidab endas tegelikult lugematul arvul asukaid ja omavahel põimunud suhteid. Inimene on üks linnaloomadest ning ainult elurikkas linnas on hea elada meil kõigil,“ avab näituse sisu Eesti Loodusmuuseumi direktor Heidi Jõks.

„Seni oleme oma näitustel keskendunud pigem kitsamalt mõne loomarühma või nii-öelda „metsikuma“ looduse tutvustamisele. Nüüd astume edasi suure ambitsioonika sammu ja räägime loodusest kui läbipõimunud süsteemist ning inimesest selle osana. Linnaloodusest kui erinevate tegelaste, huvide ja suhete kohtumispaigast,“ lisab Jõks.

Näitusel saab tutvuda linnalooduse 250 erineva liigiga, nende seas on Russalka rannast leitud tomatitaim ja Eesti Loodusmuuseumi noorte teadlaste klubi lastega Stroomi rannast avastatud Eestile uudne mardikaliik – punnsilm Stenus melanopus, millele ei ole isegi veel eestikeelset nime.

„Näituse külalise jaoks oleme ette valmistanud rännaku, mille käigus kohtutakse kõiksugu suleliste-karvaste, kuid ka taimede ja seentega, kes on linnas meie igapäevased naabrid,“ räägib näituse üks kuraatoreid, Eesti Loodusmuuseumi kogude osakonna juhataja Lennart Lennuk. „Lisaks saab kaasahaaravate tegevuste käigus selgeks, kuidas me inimestena oleme looduse osa, millised on linna ja looduse kokkupuutekohad ja kuidas on võimalik selle paremaks toimimiseks ise panustada. Näituselt saab külastaja kaasa teadmised ja „tööriistad“, mida ta saab kasutada oma enda elukeskkonna paremaks muutmisel.“

Avatavale linnalooduse näitusele andis hoogu Euroopa roheline pealinn Tallinn. „Puudega linn“ on üks viimaseid suuremaid näituseid Eesti Loodusmuuseumi praeguses, vanalinna hoones. Uus Eesti Loodusmuuseum peaks külalisi ootama juba 2026. aastal.