14 June 2024

„Ohhoo, puuk polegi putukas!“: Eesti Loodusmuuseumi haridustundides osales ligi 17 000 last

Eesti Loodusmuuseumi haridusprogrammides osales lõppenud õppeaastal (september 2023 kuni juuni 2024) 16 719 last. Enim lastegruppe külastas meid septembris, mil muuseum pakkus seenenäitusega seotud programme. 

Kõige popimad programmid sellel õppeaastal olid ülekaalukalt „Loomade aasta“ lasteaiale ja „Metsloomade aasta“ algklassidele. „Antud programmid sobivad hästi õppekavaga ning annavad põhjaliku ülevaate meie põhilisematest liikidest, keda võib metsas liikudes kohata ning kelle kohta võiks teada igaüks,“ ütleb Eesti Loodusmuuseumi haridusosakonna juht Maria Metsaorg. 

Sel aastal pakkus muuseum ka palju uusi programme, mis osutusid samuti menukaks, näiteks „Aasta staarid looduses“ või õuesõppenädala lindude ja rannikuvaatluste päevad. „Tore on näha, et õpetajad tunnevad vajadust õpilasi ka õuesõppe programmidesse tuua, sest see annab kõige vahetuma kogemuse,“ on Metsaorg rõõmus. 

Eesti Loodusmuuseumi keskkonnaharidus liigub aina enam aktiivõppe suunas. „Üritame kõiki programme teha võimalikult praktiliseks,“ selgitab haridusosakonna juht. „Samuti on meile oluline pakkuda väljaspool muuseumit nii õues kui ka koolides ja lasteaedades kohapeal kvaliteetset haridust.“ 

Egle Hecht, kes on Eesti Loodusmuuseumi direktori asetäitja keskkonnahariduse alal, avaldas südamest tänu kõikidele, kes on tee meie juurde jõudnud. „Me tahame muuseumiharidusega innustada lapsi ka päriselt loodusesse minema,“ ütleb Hecht. „Soovime, et juba maast madalast osataks end ümbritsevat märgata ja hoida. Väga hea meel on näha, et haridusasutused usaldavad meid loodus- ja keskkonnahariduslike programmide läbiviimisel ning leiavad ikka ja jälle tee meie muuseumisse. Näeme, et meie roll on olla hüppelauaks loodusesse läbi kaasahaaravate kogemuste pakkumise, mis aitavad lastel mõista looduse ilu ja tähtsust ning motiveerivad neid selle kaitsmise nimel tegutsema.“ 

Uus hooaeg ei ole kaugel ning sügiseks tasub kindlasti panna kirja enda klass iga-aastasele seenenäituse haridusprogrammile. „Samuti kavatseme sügisest pakkuda lasteaedadele ja koolidele programmide paketti, mis pakub neile võimaluse meid külastada kolmel korral aastas ning kõik programmid on õppekavas omandatavat toetavad,“ selgitab Metsaorg tulevikuplaane. „Lisaks oleme kõigile programmidele välja töötamas häälestamiseks eeltegevusi ja kokkuvõtmiseks järeltegevusi, mis teeb meie muuseumi külastamise kogemuse õpilase jaoks terviklikumaks.“ 

Rõõmsaks teeb ka teadmine, et muuseumitundides ei õpi mitte ainult lapsed. „Kõige vahvam oli kuulda üht õpetajat ütlemas: „Ohhoo, sain nüüd teada, et puuk ei olegi putukas!“,“ ütleb Eesti Loodusmuuseumi õpetaja Anete Altrov. „Puuk on tõesti välimuselt putukale sarnane, kuid tegelikult on ta hoopis ämbliku lähisugulane, lestaline.“ See on vaid pisike murdosa sellest, mida muuseumitundides teada saab. Eesti Loodusmuuseumi haridusprogrammid leiab muuseumi kodulehelt.