Eesti loodusmuuseumi haridus- ja meediaspetsialist, bioloog Katerina Pesotski ja muuseumi kommunikatsioonijuht Dagmar Lamp toovad kuulajani põnevad lood loodusest. Igas saates on külas ka spetsialist, kes aitab meil erinevate põnevate tegelastega tuttavaks saada.
Saate helipea:
Forest by sonically_sound -- https://freesound.org/s/641198/ -- License: Attribution NonCommercial 4.0
Woodland dawn chorus Stereo .flac by JohnBlackburn14 -- https://freesound.org/s/571473/ -- License: Creative Commons 0
1. osa
Putukahotellid: nunnu öömaja või ökolõks?
"Kati ja Dagi looduselood" alustavad oma seiklust podcastide maailmas! Avaosas võtavad Eesti Loodusmuuseumi haridus- ja meediaspetsialist, bioloog Katerina Pesotski ja muuseumi kommunikatsioonijuht Dagmar Lamp vastu oma esimese külalise — Tartu Ülikooli zooloogia teadur Villu Sooni, et sukelduda pisikeste, kuid elutähtsate tegelaste maailma. Saate fookuses on putukahotellid — mis need täpselt on, kellele need sobivad ja miks neid aina rohkem linnapilti kerkib. Villu räägib asjast läbi oma teadlasepilgu ning toob välja, millised hotellid on kasulikud ja millised võivad muutuda hoopis "ökolõksudeks". Juttu tuleb ka putukaparasiitidest, mesilaste ja herilaste kooselust, materjalidest, millest hotellid võiksid koosneda, ning asukoha valiku tähtsusest.
Lisaks saavad kuulajad teada, miks võib mõni putukahotell esmapilgul tühjana tunduda, ja miks just õõnsustega mesilaste hotellid pakuvad nii teadlastele kui ka loodusfotograafidele kõige rohkem rõõmu. Arutleme, kas poeputukahotell on ikka hea idee, ja anname praktilisi nõuandeid neile, kes tahavad ise oma kuuejalgsed külalised õnnelikuks teha.
Muide, juba 10. mail saab loodusmuuseumi hoovis koos meie entomoloogide Aare Lindti ja Leif-August Kirsi asjatundliku juhendamise ning põnevate juttude saatel ka ise putukahotelle meisterdada! Vaata lisa: www.loodusmuuseum.ee
2.
Põdrakärbes: metsade sügisene vampiir
Täna võtavad Eesti Loodusmuuseumi kommunikatsioonijuht Dagmar "Daki" Lamp ja haridus- ja meediaspetsialist Kati Pesotsky jutuks ühe sügiseses metsas kohatava kõige tüütuma, ent samas huvitava tegelase – põdrakärbse. Saatekülaliseks on Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zoosüstemaatika peaspetsialist Mati Martin, kes jagab asjatundlikult infot selle parasiitse eluviisiga putuka kohta.
Jutuks tuleb: kuidas põdrakärbest eristada puugist, miks ta hammustab ja miks see kipitab, millised loomad (ja inimesed!) talle kõige paremini sobivad, kas ta võib haigusi levitada, kas teda on võimalik peletada (spoiler: eriti mitte), ja kus Eestis teda kõige rohkem kohata võib.
Lisaks saavad kuulajad teada, miks põdrakärbse armuelu toimub otse ohvri peal ja kuidas loodusmuuseumi torusall võib olla sinu parim liitlane metsaretkel sügisel. Daki jagab ka isiklikku põdrakärbse-traumat seeneretkelt ning tütre elutarkust: "Kui kärbes tiivad maha paneb, siis on mäng läbi."
3.
Pargitatar
Täna räägime väga aktuaalsest ja ohtlikust teemast – pargitatrast, võõrliigist, kes ohustab meie loodust. Külas on botaanik ja üks Eesti parimaid taimede tundjaid Toomas Kukk, kes aitab meil mõista, miks see taim on meie ökosüsteemidele nii suur oht ning kuidas temaga toime tulla. Pargitatar on tuntud oma kiire kasvu ja leviku poolest, kes võib tõsiselt häirida kohalikke liike ja looduskeskkonda. Aga kuidas me saame teda peatada ja milliseid samme peaksime astuma, et kaitsta meie elupaiku? Täna saad teada, kuidas võõrliigid meie loodust mõjutavad ning mida saame nende vastu teha.