Öökulli akadeemia podcast

Eesti Loodusmuuseumi Öökulli akadeemia podcastid pakuvad kuulamiseks mõnusaid vestlusi erinevatel loodusteemadel, võttes arutluste keskmesse nii päevakajalised kui igipõlised teemad.

#18 Zoonoosid – elurikkus meis ja meie lemmikloomades

Zoonoosid ehk teistelt loomadelt inimesele kanduvad haigused on viimasel ajal palju kõneainet tekitanud ka seoses koroona levikuga. Oleme külas Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi teaduril Ants Tullil, kes aitab meil teemat suuremalt avada. Saame teada, kuidas hoolitseda oma lemmikute eest ja millest tasuks ise hoiduda, et vältida nakkumist solkme, paelussi, ebola või mõne muu zoonoosiga.

Saates vestlevad Karin Truuver, Lennart Lennuk ja Ants Tull.

 

#17 Võrgustikud

Seekordses osas tuleb juttu võrgustikest bioloogias ja kunstis, eneseteadvuse ja sümbolite tekkest kui esimestest kunsti nähtustest ning sellest kuidas mõjutab kunstiga tegelemine, selle otsene praktiseerimine, tarbimine või õpetamine inimese suhet loodusesse. Külas on kunstnik Peeter Laurits ning EKA kunstiteaduste doktorant ja lektor Andrus Laansalu, vestlust modereerib zooloog Lennart Lennuk.

 

#16 Enesekaitse loomariigis

Enesekaitsest loomariigis paleontoloogi pilgu läbi vestlevad Tartu Ülikooli geoloogia osakonna kaasprofessor Oive Tinn ja Eesti Loodusmuuseumi geoloogia vanemkuraator Karin Truuver. Arutluse alla tulevad sellised küsimused nagu mis on enesekaitse ja kes esimestest elusorganismidest Maal ennast kaitsma hakkasid? Kuidas enesekaitset loomariigis üldse uuritakse? Lisaks veel paras ports näiteid mõnede tänapäevaste enesekaitse-mehhanismide arengust ja tagamaadest.

 

#15 Kliimamuutused

Sügisel 2022 Matsalu Loodusfilmide Festivalil salvestatud episoodis vestlevad kliimamuutustest, kliimapoliitikast ja rohepöördest TTÜ emeriitprofessor Rein Vaikmäe, Keskkonnaministeeriumi kliimapoliitika osakonna juhataja Kädi Ristkok ning Eesti Loodusmuuseumist geoloog Karin Truuver ja zooloog Joosep Sarapuu.

 

 

#14 Seenenäitus 60

8.-18. septembrini leidis Eesti Loodusmuuseumis aset traditsiooniline seenenäitus, mis kandis järjekorranumbrit 60. Selles podcastis vestlevad seenenäituse kuraator Marja-Liisa Kämärä ning botaanikud Loore Ehrlich ja Jana-Maria Habicht oma aastatepikkusest kogemusest seenenäituse korraldamisel, sellest, kuidas üldse seenenäituse korraldamine käib ja loomulikult ka seente tundmisest. 

#13 Läänemeri ja tema tervis

Augusti lõpus toimus rahvusvahelise Läänemere päeva puhul Eesti Loodusmuuseumi hoovis avalik salvestus. Külas olid Joonas Plaan ja Sander Loite ning vestlus keerles loomulikult Läänemere ümber. Kuidas meie meri elab? Mida saaks teha, et merel läheks paremini? Milliseid kalu süüa ja milliseid mitte? Ja misasi on kalafoor? Vestlust vedas Joosep Sarapuu.

#10 Aasta loom 2022 - Pruunkaru: Maailma karulased 

Eesti aasta loom 2022 on pruunkaru ning seekordne podcast ongi nendele pühendatud. Saade on jagatud kolme ossa ning esimeses osas puudutame maailma karulasi üldiselt. Juttu tuleb sellest, kellest kõik karud üldse välja arenesid ning samuti räägime maailma teistest karulaste liikidest, keda on maailmas kokku 8.

Saates vestlevad Leif-August Kirs, Peep Männil, Lennart Lennuk ja Joosep Sarapuu.

#11 Aasta loom 2022 - Pruunkaru: Meie oma pruunkaru

Eesti aasta loomast rääkiva podcasti teises miniosas pööramegi pilgu just meie enda piirkonna karule - pruunkarule. Räägime tema alamliikidest ning nende seisust siin ja sealpool meie riigipiiri. Juttu tuleb lisaks veel karu toitumisest ja tema ladinakeelsest nimest.

Saates vestlevad Leif-August Kirs, Peep Männil, Lennart Lennuk ja Joosep Sarapuu.
 

#12 Aasta loom 2022 - Pruunkaru: Pruunkaru ja inimene

Pruunkaru, kes on 2022. aasta Eesti aasta loom, on mänginud ja mängib siiani rolli meie igapäevaelus. Paljudel on kas mesikäpa, vanalälli, või otiga mingi oma side. Karu podcasti kolmandas miniosas räägimegi inimese ja pruunkaru suhetest nii rahvakultuuris kui ka igapäevases looduselus.

Saates vestlevad Leif-August Kirs, Peep Männil, Lennart Lennuk ja Joosep Sarapuu.

#9 Aasta loom 2021 - rott

Tegelikult oli 2021. aasta loomaks kahte liiki rotte – kodurott ja rändrott. Seekordses podcasti osas on juttu nende käekäigust, levikust ja erinevustest. Lisaks räägime teistest närilistest ja saame teada, mis teeb ühest närilisest üldse närilise. Loomulikult heidame valgust ka rotiaasta eredaimale leiule, rotikuningale.

Saates vestlevad Andrei Miljutin, Uudo Timm, Lennart Lennuk ja Joosep Sarapuu.

 

#8 Looduse kujutamine filmis

Kuidas on loodust kujutatud fotograafias, dokumentaalis ja mängufilmis. Milliseid võimalusi ja piire seab kaamera filmitegijale ja fotograafile? Kuidas võiks loodust kujutada uusi tehnoloogiaid kasutusele võttes?

Vestlevad Lennart Lennuk, Lauri Laanisto ja Jürgen Volmer.

#7 Langevad tähed ja meteoriidikraatrid

Kas teadsid, et Eestis on pindalaühiku kohta kõige rohkem meteoriidikraatreid maailmas? Miks neid nii palju on? Kas me peaksime muretsema, et mõni langev täht lõpetab jälle Eestimaa mullas? Või on meie kosmiliste külaliste kvoot juba täis?

Nendele ja paljudele teistele küsimustele vastab Tartu Ülikooli geoloog Jüri Plado.

#6 Looduse vaatlemine

Seekordses episoodis vaatame tagasi juunis toimunud loodusvaatluste maratonile Paljasaare poolsaarel: vaatleme sealseid taimi, tõmbame kahvaga välja mereelustikku, kuulame kummalist ja ilusat linnulaulu ning teeme kiire põike paiga geoloogiasse ja ööellu. 

#5 Kasulikud viirused

Öökulli akadeemia viiendas osas vestlevad Karin Truuver ja Sander Olo Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abneriga viirustest – viiruste evolutsioonist ning nendega kaasnevast kasust ja kahjust.

#4 Ööliblikate vaatlus

Podcasti neljandas osas lähme tagasi sooja augustiöösse ja räägime ööliblikate bioloogiast, mitmekesisusest ja kogumise olulisusest, seiklustest mägises Kesk-Aasias ja ohte täis troopikas. Loodusmuuseumi entomoloogi Aare Lindtiga vaatlevad ööliblikaid Sander Olo ja Lennart Lennuk. 

#3 Muruniitmisest rohujuure tasandil

Öökulli akadeemia kolmandas osas vestlevad Sander Olo ja Asta Tuusti bioloog Aveliina Helmiga muru niitmisest – kuidas targalt niites olla rohujuuretasandi looduskaitsja.

#2 Olukorrast linnuriigis

Öökulli akadeemia podcasti teises osas vestlevad Sander Olo ja Lennart Lennuk linnuökoloog Marko Mägiga olukorrast linnuriigis: laulust, rändest, evolutsioonist, raierahust ja paljust muust.

#1 Nahkhiirtest ja viirustest

Öökulli akadeemia podcasti esimeses osas vestlevad Lennart Lennuk ja nahkhiireuurija Oliver Kalda nahkhiirtest ja viirustest.